Tajomnú skratku DdoS si dobre zapamätajte. Obzvlášť, keď niečo predávate cez web

Popularita e-shopov je obrovská. Mnohí prevádzkovatelia si ale neuvedomujú, akí sú zraniteľní. Ich biznis na webe môže veľmi ľahko ohroziť niečo, čo sa skrýva pod skratkou DdoS. Prečítajte si o čo ide.

Nakupovanie na internete je populárne a konkurenčný boj medzi e-shopmi neustále rastie. Podnikanie malých ale aj veľkých e-shopov môže veľmi ľahko ochromiť niekto, kto nemá čisté úmysly a zároveň nemá zábrany využiť na vyradenie konkurenta nelegálne nástroje. Podobný prípad sa stal istej podnikateľke v Česku, ktorá prevádzkuje e-shop s kozmetikou a produktmi zásobuje zákazníkov v Čechách i na Slovensku.

Jedného dňa v najrušnejšom období pred Vianocami sa zrazu nemohla pripojiť do webového rozhrania na vybavovanie objednávok. Po čase sa jej začali ozývať aj zákazníci a sťažovali sa, že sa nevedia dostať ani len na stránku e-shopu. A vtedy sa naučila jednu cennú lekciu – pochopila, čo vlastne znamená skratka DdoS.

artboard_12_copy_ddos

Distributed Denial of Service (DdoS) je mechanizmus, pri ktorom sa na jeden internetový server začnú naraz pripájať tisíce rôznych počítačov. Ak je počítač nadimenzovaný na maximálne stovky súčasne prebiehajúcich spojení, server tento nápor prirodzene nezvládne a stáva sa nedostupný. Konkurencia tak môže tento nekalý nástroj veľmi ľahko využiť na odstavenie trhového rivala. Útoky DdoS pritom môžu trvať len pár hodín, ale aj niekoľko dní, či týždňov. A to už môže byť poriadna rana pre podnikanie na internete.

Pýtate sa, kde sa ale tie tisícky počítačov vezmú? „Kybernetickí zločinci sa výrazne špecializujú a tvoria celé dodávateľské reťazce. Jedna skupina sa napríklad zameriava iba na infiltráciu maximálneho počtu počítačov na internete a na ich ovládnutie. A potom prístup k nim predajú inej skupine, ktorá ho vie využiť na popísaný útok proti jednému serveru. Niekto, kto chcel podnikateľke znepríjemniť život, si takú sieť počítačov mohol prenajať na celý deň za pár desiatok dolárov,“ dopĺňa Milan Habrcetl, expert na kybernetickú bezpečnosť spoločnosti Cisco.

Útoky na DdoS patria medzi tie najmenej sofistikované typy kybernetického napadnutia. Nedochádza pri nich k prieniku hackerov do firemnej siete alebo k odcudzeniu dát. Dokážu ale obmedziť dostupnosť dôležitých systémov, vrátane webových stránok úradov, zdravotníckych zariadení alebo logistických systémov výrobných podnikov. Nedostupnosť znamená nielen stratu času, ale aj peňazí. Pri dlhšie trvajúcom útoku sa straty môžu vyšplhať na desiatky až stovky tisíc eur.