01

Istite sa zo zálohy

Nestraťte životodarnú miazgu, ktorá poháňa vašu firmu – teda vaše dáta. Hackeri majú v rukáve mnoho trikov, vy buďte pripravení so zálohovanými dátami.

02

Zaplátajte diery

Nedovoľte útočníkom, aby využili chyby, na ktoré už dávno existuje spoľahlivá ochrana. Sťažte im cestu do vašej siete a vyplňte medzery, o ktorých viete.

03

Odhaľte prienik včas

Nedajte škodlivému softvéru v sieti priestor a čas. Nepreniknuteľné zariadenie neexistuje, a preto prispôsobte svoju obranu tak, aby bol útočník v prípade prieniku čo najrýchlejšie odhalený.

04

Vyskúšajte si incident sami

Nenechajte sa útokom prekvapiť. Otestuje si nanečisto svoju reakciu na útok a majte pripravený plán, vďaka ktorému sa môže firma v čo najkratšom čase vrátiť do normálneho režimu.

05

Naučte užívateľov neklikať na všetko

Nepodceňujte základné pravidlá bezpečného správania sa. Nie každému je jasné, ako útoky prebiehajú. Vysvetlite zamestnancom nebezpečenstvo, ktoré na nich môže čakať na webe aj v e-maile.

06

Vynovte svoju infraštruktúru

Nesnažte sa zabrániť streľbe papierovou stenou. Zariadenia, ktoré sú už na konci svojej životnosti, si zaslúžia výmenu.

07

Dôverujte, ale HTTPS preverujte

Neverte slepo v stopercentnú bezpečnosť šifrovanej komunikácie (HTTPS) a SSL certifikátom. Hackeri ich tiež vedia využiť vo svoj prospech.

08

Pripravte sa na prevenciu, detekciu aj reakciu

Nevzdávajte sa ani vtedy, keď sa už útočník dostane do siete. No ani pasívne nečakajte na to, keď príde. Vybudujte si ochranu pred možnými útokmi, ale zároveň buďte pripravení reagovať, ak ju niekto prelomí.

09

Majte prehľad o nových hrozbách

Nemusíte najímať najlepších bezpečnostných analytikov, a napriek tomu môžu pre vás pracovať. Globálne bezpečnostné spravodajstvo vám podá každých pár minút informácie o najnovších fintách hackerov.

10

Preverte svojho IT manažéra

Zistite, či tieto zásady dodržiava. Nechcete predsa, aby jediný útok zničil vašu dlho budovanú firmu a povesť.